Ma egy kissé szokatlan napot ünneplünk: a virtuális kommunikációnk elmaradhatatlan részei, a kis arcocskák, szívecskék, kéz – és számos egyéb (hangulat) jelek, vagyis az emojik világnapját. Minden egy mosollyal kezdődött, közel négy évtizede, 1982-ben.
A legnépszerűbb emoji kétségkívül, a “smiley”, azaz a mosolygós arcocska, amelynek története 1982. szeptember 19-én indult. Azon a napon, Scott Fahlman professzor, a Pittsburgh-i Carnegie Mellon egyetemről küldött egy e-mailt, amelyben először használt „oldalra fordított” mosolygós arcot, a kettőspontot és a zárójel ívét kombinálva. 🙂 Az eredeti célja az volt, hogy az egymás mellé tett két karakterből kialakított mosolygós jellel megkülönböztesse egymástól a szakmai, illetve a viccesnek szánt e-maileket. Ez a levelezési módszer pedig hamar közkedveltté vált és más egyetemeken is átvették.
Az évtizedek során az emojik komoly „evolúciós folyamaton” mentek keresztül, és mára hatalmas népszerűségnek örvendenek, széles körben elterjedtek. Nem csak az interneten és az online kommunikációnkban, hanem gyakorlatilag mindenhol találkozhatunk velük: reklámokban, hirdetésekben vagy a divatvilágban is. Az érzelmeket, érzéseket, hangulatot kifejező jelek általános fogalmakat jelenítenek meg, így a segítségükkel még azokat az emberek is megértik egymást, és képesek kommunikálni akik nem ugyanazt a nyelvet beszélik. A kis rajzolt szimbólumok valójában az írásos kommunikáció kísérőelemeiként a szavak, mondatok, vagyis az üzenet pontos mondanivalóját hivatottak érzékeltetni vagy megerősíteni. Negyven évvel ezelőtt azonban aligha gyanította valaki, hogy az emojik, vagyis a hangulatjelek ilyen fejlődésen mennek kersztül, és gyakorlatilag az írásos kommunikáció meghatározó részévé válnak.
Az emojikra ma már egyfajta kulturális jelenségként tekintenek, sőt bizonyos értelemben még esztétikai értéket is képviselnek. Ám a legnagyobb előnyük kétségkívül az, hogy valóban hangulattal, érzelmekkel képesek megtölteni a virtuális kommunikációt. Az embereknek azonban nem szabad elfelejteniük, hogy az emojik – az online érintkezés részeként – nem helyettesíthetik az élő kommunikációt❣️☝️
Boldog emoji világnapot!