Suhajda Szilárd hegymászó expedíciója a Föld negyedik legmagasabb, Kína és Nepál határán található, 8516 méter magas hegycsúcsának megmászására várhatóan két hónapig tart – olvasható az expedíció szervezőinek közleményben.
Mint írják, a hegymászó 2019-ben érte el a K2 8611 méteres csúcsát. Ezzel magyar állampolgárként, oxigénpalack nélkül, ő járt az eddigi legmagasabb hegycsúcson.
“Annak ellenére, hogy jártam már abban a magasságban, ahová most készülök, ugyanúgy izgatottan indulok el. Egy ekkora hegyen mozogni, különösen nyolcezer méter felett, a rutinnal sem lesz könnyebb vagy veszélytelenebb. Félek, mint ahogy mindig. És persze nagyon várom!” – mondta Suhajda Szilárdot.
Egy nyolcezres expedíció általában két hónapig tart. A hegymászó a szervezetét úgynevezett akklimatizációs körök során szoktatja az oxigénhiányos környezethez, ami azt jelenti, hogy a hegyen elért bizonyos magasság után visszamegy az alaptáborba és néhány nap regeneráció után újabb magasságba mászik. Mivel nagyjából egy hónap ingázás szükséges a hegyen ahhoz, hogy megkezdődjön a csúcsmászás, így arra várhatóan május második felében fog sor kerülni.
A tájékoztatás szerint a Lhoce a Mount Everesttől délre található, főcsúcsa 8516 méter, ezzel a negyedik legmagasabb hegy a világon. A Nepál és Kína határán emelkedő hegyet 1956-ban mászták meg először egy svájci expedíció tagjai. A csúcsra vezető, úgynevezett nepáli normál útvonal áthalad a Khumbu-jégesésen, a meredek Lhoce-falon, a kőhullásnak kitett Reiss-kuloáron (avagy Lhoce-folyosón), legfőbb nehézségét azonban az extrém magasság jelenti. A csúcsrégióban ugyanis harmadannyi levegő jut a tüdőbe minden egyes lélegzetvételre, mint a Kárpát-medence magasságában.
Suhajda Szilárd a tervek szerint az 5300 méter magasan fekvő alaptábort április 20-án éri el. A hegymászó a mászóidőszakot április 20. és május vége között tervezi, a levonulást pedig június elejére akarja befejezni.
Forrás: MTI