A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a NAV azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívták fel a figyelmet.
Közeledik a karácsony és ezzel együtt az online vásárlások száma is jelentősen nő: míg tavaly a harmadik negyedévben 20 millió kiscsomag érkezett Magyarországra, idén ez a szám már megközelítette a 32 milliót. Az év utolsó három hónapjában pedig további, akár 30 százalékot meghaladó növekedésre is számítani lehet.
Az emelkedő forgalommal párhuzamosan megnőhet az olyan cégek megjelenésének az esélye is, amelyek nem megfelelő, hamis, az egészségre, vagy akár az életre is veszélyes termékeket kínálnak – figyelmeztetet a NAV.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy a vásárlási visszaigazolást ajánlott elmenteni és az online, illetve az áruhoz kapcsolódó bizonylatot is mindig érdemes megőrizni.
A közlemény szerint az online kereskedelem dinamikus fejlődése mind a logisztikát, mind a hatósági oldalt próbatétel elé állítja.
A NAV a vámellenőrzésnél különös figyelmet fordít arra, hogy megakadályozza a biztonságot vagy akár az életet is veszélyeztető termékek forgalomba kerülését.
A vámellenőrzéskor megállapított jogsértések főként ruházati termékeket, gyermekjátékokat, elektronikai cikkeket és illatszereket érintenek.
A hamisított termékek nemcsak a jogtulajdonosoknak okoznak jelentős anyagi kárt, hanem veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét, mivel a gyártáskor nem ugyanazokat a biztonsági követelményeket alkalmazzák, mint az eredeti termékeknél.
Ezért különösen fontos, hogy a vásárlók körültekintően válasszanak, továbbá időben adják le rendeléseiket, hiszen a logisztikai szolgáltatóknak is követniük kell a drasztikusan megnövekedett forgalmat.
Gyakran előfordul, hogy az árukat a NAV már kiadta, de a tömeges árumozgatás miatt a csomagok a logisztikai szolgáltatóknál várakoznak. A vámeljárás elektronikus, általában néhány percet vesz igénybe – olvasható az adóhivatal közleményében.
Forrás: MTI
📷 Pexels/leeloothefirst