Azahriah is Artisjus díjazott

2024.05.07. - 14:00

Idén is kiosztották könnyű- és komolyzenei kategóriákban az Artisjus-díjakat: összesen tizenhárom zeneszerző, szövegíró munkáját ismerték el. Tabár István életműdíjat kapott a szerzői egyesülettől, a többi könnyűzenei kategóriában Kovács Adrián, Schwarcz Ádám – Beton.Hofi, Baukó Attila – Azahriah, Cseri Hanna – cserihanna) és Szirmai Marcell – Pogány Induló vehették át a díjat május 6-án a Magyar Zene Házában.

Azahriah is Artisjus díjazott

A Könnyűzenei Alkotói Életműdíjat Tabár István zeneszerző, dalszövegíró, zenei producer kapja. Több mint 70 társszerzővel dolgozott együtt számos arany- és platinalemezen, 300 szerzeményt jegyez, évente sokezer médiaelhangzással. Több mint 25 előadónak írt dalokat, dalszövegeket, az utolsó 15 évben többek között Freddienek, Kállay-Saunders Andrásnak, Tolvai Renátának, Cserpes Laurának, Radics Giginek, Kökény Attilának, valamint Peter Srameknek. Szakmai pályafutásának kezdetét az 1986-os Aorta (Amatőrök Országos Rock Találkozója) nevezéshez köti, amikor zenekarával, az Exotic-kal elnyerték az első helyet. A 90-es évektől főleg producerként és hangmérnökként tevékenykedett, de az MTM Records ügyvezetőjeként és az Alcatraz klub művészeti vezetőjeként is dolgozott. Mindemellett közel 140 videóklipet rendezett, többek között Keresztes Ildikónak, Katona Klárinak, a Roy és Ádám zenekarnak és gyerekkori példaképének, Balázs Fecónak. Az Artisjus testületeiben is aktív munkát vállalt, négy évet tevékenykedett küldöttként és a Szerzői Véleményező Bizottság elnökeként, négyet a vezetőség tagjaként. „Szerénységére jellemző, hogy magát nem sorolja a legjobbak közé a dalszerzésben és szövegírásban sem, de mi, kívülállók biztosan kijelenthetjük, hogy az összképet nézve a legkisebb közös többszörös nála egyedülállóan kimagasló” – írja laudációjában Szabó Áron.

Az Év Könnyűzeneszerzője díjat Kovács Adrián zeneszerző, karmester, zenei vezető és tanár kapja. Zenei tanulmányait hét évesen kezdte, 2006-tól a Bartók Béla Konzervatóriumban zongora és jazz-zongora szakon tanult, majd 2014-ben a Zeneakadémia első alkalmazott-zeneszerzés osztályában végzett. 2012-től a Színház- és Filmművészeti Egyetemen zenés színészmesterséget oktat, 2014-től a Momentán Társulat zenésze, 2016 és 2023 között a Budapesti Operettszínház zenei vezetője és karmestere. Alapítója és 2020-ig zenei vezetője a Sztalker Csoportnak, 2023-tól a Vígszínház zenei konzulense. Tíz színházi darabot jegyez, a Liliomfi című előadásért POSZT alkotói különdíjat kapott. „Zenés színpadi fantáziája, zeneszerzői rátermettsége rendkívüli gyorsasággal bontakozott ki és segítette őt a musical világának színpadára. Harmincéves korára négy műve is műsoron volt Budapest nagy zenés színházaiban. Ezen érettebb műveinek zenei világa egyre inkább a művészi elmélyülés, az alkotói igényesség, a zenei fantázia áradása s a biztos szakmai elhivatottság értékét hordozza magában” – méltatja Kocsik Tibor.

Az Év Könnyűzenei Szövegírója Schwarcz Ádám, azaz Beton.Hofi, rap-előadó, dalszövegíró. Eredetileg közgazdász végzettségű, és 27 éves koráig félprofi labdarúgóként tekintett magára, ám sérülései után a zenét választotta. Rövid idő alatt berobbant a hazai újhullámos hiphop világába, az első, 2021-ben megjelent comic sins és a 2022-ben kiadott Playbánia című albumai is óriási sikert arattak, így hamar bebiztosította helyét a klubok és fesztiválok nagyszínpadjain. 2023-ban már teltházas Budapest Park koncertet adott, Hundred Sins-el közös Bagira című dala pedig jelenleg minden idők harmadik legtöbbet játszott magyar dala lett a Spotifyon. A mixtape trilógiát záró “0” című 20 dalos lemeze 2024 tavaszán jelent meg, amit az MVM Dome-ban mutatott be. „Ez a díj az újabb bizonyítéka annak, hogy milyen messzire vitte a tehetsége és az a tulajdonsága, hogy soha nem fogadja el a lehetetlent. Az elmúlt négy évben közel ötven dalt és húsz klipet adott ki, számos kollaborációban vett részt, és mindeközben végig önazonos maradt. Szofisztikált, érett, szociografikus és egyben önfeltáró szövegeivel mélyen belekarcolta magát a magyar zenei életbe” – fogalmaz méltatásában Major Eszter.

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója Baukó Attila, azaz Azahriah. A 2002-ben született Baukó Attila Paul Street néven vlogolva már 12 évesen gyűjteni kezdte rajongóit Youtube-on, de dalszövegírással és hangkeveréssel csak 2017-ben kezdett komolyabban foglalkozni. 2019-ben kezdte publikálni első dalait Azahriah néven. Gyakori alkotótársa Molnár Attila, azaz DESH, Rét című közös dalukkal 2020-ban kerültek fel először a MAHASZ slágerlistájára. 2021-ben megnyerte az MTV EMA legjobb magyar előadója díját. 2022-ben a Sziget Nagyszínpadán lépett fel, 2023 márciusában teltházas koncertet adott a Papp László Sport Arénában, ősszel pedig tízállomásos európai turnéra ment, ahol minden állomása ugyancsak teltházas volt. Nemrégiben debütált új, Skatulya I című lemeze. „A sikeres könnyűzene jelenlét, aktivitás, kommunikáció, kreativitás és kitartás gyümölcse is. Megtalálni a megfelelő és látványosan sikeres hangvételt, szöveget, hangszerelést, színpadi- és médiajelenlétet közel sem csak szerencse kérdése, hanem páratlan koncentráció és szórakoztatóipari bravúr” – írja róla laudációjában Czutor Zoltán.

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója Cseri Hanna, azaz cserihanna, pécsi származású bábszínházi rendező, dalszerző és énekes. 2022 októberében jelentette meg első, Zsiráfhát című dalát, aminek videópremierjét a Klipszemlén tartották. A Spotify viral listába is bekerülő BÁCSI című szerzeményét is nagy figyelem övezte, majd 2023 májusában a KIKÖTŐ névre keresztelt első albuma is megjelent, amit a Turbinában telt ház előtt mutatott be, és később Fonogram jelölést is kapott. A színházrendezőként végzett Hanna 2023-ban három díjat nyert a Színikritikusok díjátadóján: a legjobb színházi zenéért, a legjobb gyerek és ifjúsági előadásért, és ő kapta a legígéretesebb pályakezdő díját is. 2023 áprilisa óta a Budapest Bábszínház zenei vezetője. Major Eszter laudációjában a következőket írja róla: „Közhelymentes és önironikus dalaival úgy enged betekintést a hétköznapjaiba és érzelmi életébe, mintha csak a naplójából olvasna fel nekünk. Szövegei abszurd humorral átszőttek, hol komolyak, hol szerethetően kislányosak, jó ritmusban váltakozik bennük a mélység és az üdítő könnyedség. A dalok közös nevezője az igazmondás, amelyet a váratlanul elejtett illetlen szavak még hitelesebbé tesznek”.

Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója Szirmai Marcell, azaz Pogány Induló. A 2005-ben született, szegedi származású underground rap előadó 2022-ben tört be a köztudatba a Zártosztály című dalával, majd ezt követte a Gettó Csirke megjelenése, amely robbanásszerű népszerűséget hozott neki. Első nagylemeze 2023. március elsején jelent meg Megáll az idő címmel, amit a Barba Negrában mutatott be telt ház előtt. Vagy Mindent Vagy Semmit címmel megjelent második nagylemezét pedig 2024 elején már az MVM Dome-ban mutatta be. „A magyar rapzene ígéretes tehetsége, aki modern zenei elemeket ötvöz a hiphop gyökereivel. Dalai társadalmi relevanciát és mély személyes élményeket tükröznek, miközben friss lendületet adnak az old school rap műfajának. Őszinte és provokatív hangnemben tárja fel a társadalom rejtett működését, éleslátóan megmutatva a mindennapokat formáló dinamikákat” – Both Miklós így ír laudációjában.