Cannes-ban kitiltották a francia versenyfilm szexuális zaklatással vádolt egyik szereplőjét

2025.05.16. - 14:00
Théo Navarro-Mussy csütörtök este nem vehetett részt a Dominik Moll A 137-es dosszié című drámájának díszbemutatóján
Cannes-ban kitiltották a francia versenyfilm szexuális zaklatással vádolt egyik szereplőjét

A 34 éves francia színészt,Théo Navarro-Mussy-t, aki egy kisebb szerepet játszik a filmben, csütörtök este vonulhatott volna fel a vörös szőnyegen, de Thierry Frémaux fesztiváligazgató és a a 78. Cannes-i Nemzetközi Fesztivál vezetősége dömtése értelmében, nem jelenhetett meg a fesztiválon, miután szexuális zaklatással vádolta meg három korábbi élettársa.

Az igazgató a kitiltást azzal indokolta a Télérama című kulturális hetilapnak, hogy még folyamatban van az eljárás a színész ellen a szexuális zaklatások ügyében.”Amikor megszületik a végleges ítélet, a dolgok akár meg is változhatnak” – idézte a lap Thierry Frémaux-t.
“A sértettek által elmondottak iránti tiszteletből, az ártatlanság vélelmét sem feledve, valamint a fesztivállal és az érintett színésszel egyetértésben úgy döntöttünk, hogy jobb, ha nem jön el Cannes-ba” – fogalmazott a film rendezője az AFP hírügynökségnek.

Thierry Frémaux a Téléramának elmondta, hogy a Cannes-ban bemutatott produkcióknak mostantól “igazolniuk kell, hogy a filmek gyártási folyamata során végig tiszteletben tartották az emberek biztonságára, integritására és méltóságára vonatkozó feltételeket”.

A 137-es dosszié egy rendfenntartók elleni vizsgálat története. A film részletesen bemutatja, hogyan tár fel a francia rendőrség felügyeleti szerve, az IGPN egy rendőri túlkapást: hogyan okoztak a párizsi készenléti rendőrség tagjai maradandó sérüléseket gumilövedékekkel 2018-ban egy fiatal fiúnak, aki a családjával vett részt az egyik sárgamellényes tüntetésen Párizsban, de nem kereste az összetűzést a rendőrökkel.

A kormányellenes megmozdulások mentén 2018-ban és 2019-ben rendszeresek voltak az utcai erőszakot követően az összetűzések a rendbontók és a rendőrök között, majd heves társadalmi vita robbant ki a rendőrök által használt tömegoszlató gránátokról és a gumilövedékek használatáról.

Az IGPN “egy kétszeresen lehetetlen küldetés” – mondta Cannes-ban a film rendezője, aki a forgatókönyvet is jegyzi.
“Egyrészt sok rendőr számára a rend fenntartása lehetetlen küldetés, mert kezelhetetlen helyzetekbe küldik őket, és azt mondják nekik: ez háború, gyerünk! Másrészt meg rendőrök nyomoznak rendőrök után, az sem egyszerű feladat” – hangsúlyozta a rendező.

A filmben a Léa Drucker által alakított nyomozónő kereszttűzbe kerül: az érintett rendőrök azzal vádolják, hogy elárulta a rendőrséget, miközben a sértett hozzátartozói, akik egyáltalán nem bíznak az intézményrendszerben, azzal gyanúsítják, hogy el akarja tussolni az ügyet.
“A rendőrség és az igazságszolgáltatás iránti bizalom helyreállítása hatalmas feladat, de azt a politikusoknak kell kezdeményezniük” – véli Dominik Moll.

Miközben hivatalos források szerint a 2018 vége és 2019 vége között szombatonként tartott sárgamellényes tüntetéseken 2500 tiltakozó és 1800 rendőr sérült meg, mindössze 23 esetben indult vizsgálat, és csak egyetlen jutott el bírósági szakaszba, ahol a gyanúsítottat felmentették.

📷Thomas Kronsteiner/Getty Images