A felkelő Nap országa mereorológiai ügynökségének egy munkatársa alaposan megvizsgált egy „Somei Yoshino” fajtájú cseresznyefát a Jaszukuni szentélyben, Tokióban, és megállapította, hogy a fa már több mint öt virágot bontott ki – ez a minimális mennyiség a cseresznyevirágzási szezon hivatalos bejelentéséhez.
Tokióban a bejelentés egy szokatlanul meleg, 19 fokos napon történt, mindössze egy nappal azután, hogy Japánban hivatalosan is regisztrálták az első virágzó sakurát a délnyugati Kócsiban, Sikoku szigetén.
A Japán Meteorológiai Ügynökség több mint 50 „referencia” cseresznyefát figyel országszerte. A sakura általában két hétig virágzik, az első bimbók megjelenésétől a szirmok lehullásáig. A szakértők szerint a teljes virágzás körülbelül 10 nap múlva várható.
Az idei virágzás az átlagos időszaknak megfelelően kezdődött, és az ügynökség szerint öt nappal korábban indul, mint tavaly.
Bár a tudósok és meteorológusok meghatározták a cseresznyevirágzás időpontjait Japán szerte, természetesen minden az időjárás alakulásától függ.
A cseresznyevirágok, vagyis a sakura Japán egyik legkedveltebb jelképei, és általában március végén, április elején érik el teljes pompájukat – éppen akkor, amikor az ország az új tanév és üzleti év kezdetét ünnepli.
A japánoknak külön szavuk van a „cseresznyevirágzásnézés”-re, ez a hanami, amikor az országban mindenhol összegyűlnek, piknikeket szerveznek az emberek, hogy gyönyörködjenek a csupán néhány hétig pompázó rózsaszín virágokban.
A sakura mélyen gyökerezik a japán kultúrában, évszázadok óta meghatározó motívuma a költészetnek és az irodalomnak. Törékenységük a múló élet, a halál és az újjászületés szimbólumává vált, emlékeztet az Associated Press.
A cseresznyefák érzékenyek az időjárás változásaira, ezért virágzási idejük fontos adatokat szolgáltathat az éghajlatváltozás kutatásához is. Az elmúlt években a sakura virágzása korábbra tolódott, ami aggodalmat keltett a klímaváltozás esetleges hatásai miatt.
📷Pixabay