Időutazáson leshetjük meg Budapest történelmi eseményeit

2025.04.02. - 08:00
Április 8-án nyitja meg kapuit a Time Machine Budapest élményközpont
Időutazáson leshetjük meg Budapest történelmi eseményeit

Az interaktív kiállítása a magyar főváros kiemelkedő jelentőségű történelmi pillanatait idézi meg. A minden érzékszervre ható, modern audiovizuális eszközöket és technikákat alkalmazó immerzív tárlat közönsége előtt megelevenednek egyebek közt az 1848-as forradalmi események, a II. világháború gettójának világa és egy Kádár-korabeli családi dráma is.

A tárlat nemcsak a múlt eseményeit mutatja be, de azoknak a hétköznapi embereknek az életét, érzéseit és reakcióit is megidézi, akik ezekkel a történelmi fordulópontokkal szembesültek – hangsúlyozta a kiállítás egyik ötletgazdája, Máté Xénia a szerdai sajtóbejáráson. Hozzáfűzte: a céljuk az volt, hogy az emblematikus történelmi eseményeket az átlagember szemszögéből mutassák be a látogatóknak.

“A Time Machine Budapest egy időutazás, amely testközelbe hozza Budapest történelmét. Célunk, hogy a vendégeink ne csak nézői, hanem aktív részesei is legyenek a múlt eseményeinek, ne csak megismerjék a történelmet, hanem át is érezzék annak jelentőségét” – fogalmazott Máté Xénia, hozzátéve: a kiállítás kiemelt célja azt is megmutatni, hogy a múlt eseményei milyen hatással vannak a mai világunkra.

A jelenetek szövegeit korabeli visszaemlékezéseket, naplórészleteket is felhasználva Kovács Levente, a tárlat másik ötletgazdája írta. Az általa megalkotott narratívát történészek hitelesítették. Domonkos Csaba történész a városalapítás és a millenniumi időszak feldolgozásában, Dombi Gábor történész a budapesti gettó megidézésében segítette a munkát, míg Tabajdi Gábor történész az 1956-os és a kádári időszakot segített feldolgozni – mondta el Máté Xénia.

Az 1000 négyzetméternyi területen megvalósuló kiállítás a legmodernebb audiovizuális technikákat – köztük AI-alapú festményanimációkat, holografikus technikákat, fogscreen lézeres vetítést, VR-technológiát és animatiqua térhatású eljárást – alkalmazva nyújt immerzív élményt a közönségnek.

A szervezők kiemelték, hogy az iskolai csoportokat történészek által vezetett tanórákkal is várják, akik így interaktív, tantermen kívül zajló foglalkozásokon bővíthetik történelmi ismereteiket.
A kiállítás április 8-tól a Király u. 26. szám alatti épületkomplexumban várja az érdeklődőket.

Forrás: MTI

📷Getty Images