Az eddigi vizsgálatok azt mutatták, hogy a video játékok káros hatással lehetnek a gyerekekre: depressziót okozhatnak és agresszív viselkedést válthatnak ki. A korábbi felmérések azonban nem mutattak teljes és pontos képet, a résztvevők alacsony száma miatt – mondta Bader Charani, a University of Vermont pszichológia professzora, aki a kollégáival együtt elemezte a kiskamasz gyerekek kognitív képességeit vizsgáló adatokat.
A felmérésben résztvevő 2000, 9-10 éves kor közötti gyerekeket két csoportra osztották: akik soha nem játszanak videó játékokkal, és akik minden nap legalább három órát töltenek játékkal. A két, gyerekekből álló csoportnak két feladatot kellett megoldania: ezek közül az egyik a jobb-bal oldali, téri orientációhoz kapcsolódott, a másik pedig arcfelismeréshez. Az eredmény egyértelműen az volt, hogy a videojátékos gyerekek jobban teljesítették a feladatokat.
A felmérés során megfigyelték minden gyerek agytevékenységét, ennek alapján a gamer gyerekek agya sokkal aktívabb volt a figyelemért és a memóriáért felelős agyterületeken. A kutatók konklúziója az volt, hogy a videó játékok előnyhöz vezetnek a kognitív készségek terén.
Bader Charani szerint, a vizsgálati eredmények még pontosabbak lehetnének, ha egy következő felmérést végeznének, amikor a most vizsgált gyerekek már felnőttek. Így kiesnének olyan tényezők, mint a családi környezet, a fizikai aktivitás és az alvás minősége.
„Túl sok időt tölteni a képernyő előtt alapvetően káros a mentális és a fizikai egészségre egyaránt” – tette hozzá Charani professzor.
Fotó: EvgeniyShkolenko/Getty Images