MI alapú alkalmazás segíti a cseresznyefák megóvását Japánban

2025.04.15. - 10:00
A fákról készült fotókkal bárki hozzájárulhat a japáncseresznyék "túléléséhez"
MI alapú alkalmazás segíti a cseresznyefák megóvását Japánban

A japán cseresznyefák – amelyeket az újjászületés és a béke szimbólumai – sajnos nem élnek örökké, ezek a fák is elöregednek, de egy új, mesterséges intelligenciával működő alkalmazás segíthet megőrzésükben – adta hírül az AFP.

A cseresznyevirágzás, japánul szakura, a helyiek és a turisták számára egyaránt várva várt esemény. Azonban ezek a fák veszélybe kerültek, mivel sok közülük már 70–80 éves, így természetes módon elöregedtek.

A cseresznyefákkal szegélyezett folyópartjáról híres tokiói Meguro kerület adatai szerint egy új fa elültetése körülbelül 6210 euróba kerül.

A kipusztulás veszélye és a fenntartási költségek emelkedése miatt a helyi hatóságok úgynevezett „faorvosokat” hívnak segítségül.

Annak érdekében, hogy segítsék a faorvoslást, és több adatot gyűjtsenek ezekről a növényekről, egy japán vállalat kifejlesztett egy új eszközt, a Sakura AI Camera nevű alkalmazást. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy telefonjukkal készített fényképek alapján értékeljék a fák állapotát és korát egy ötfokozatú skálán, amely a „nagyon egészségestől” egészen az „aggodalomra okot adó” kategóriáig terjed.

A mesterséges intelligencia – amelyet szakértők bevonásával 5000 fotó alapján „képeztek ki” – elemzi a fákat, majd megállapítja az állapotukat. Ezután a Sakura AI Camera weboldalára feltöltik a fa fényképét, hogy milyen állapotban van és pontos hol található.

Az AFP szerint az alkalmazás múlt havi indulása óta körülbelül 20 000 új fényképet töltöttek fel, az adatokat pedig a helyi önkormányzatok ingyenesen elérhetik az interneten.

„A cseresznyefák megőrzéséhez emberi és anyagi erőforrásokra van szükség, és nehéz az információgyűjtés. Úgy gondoljuk, ebben tudunk segíteni” – mondja Risa Shioda, a fejlesztést végző Kirin cég marketingese.

Hiroyuki Ueda, a „faorvosokat” tömörítő japán szervezet tagja – aki részt vett az alkalmazás fejlesztésében –, azt mondta: „Nagyszerű dolog, hogy meg tudjuk határozni a cseresznyefák helyét és állapotát.”

Szerinte az ideális az lenne, ha a szakemberek ezen adatok alapján azokat az okokat is elemezhetnék, amelyek sebezhetővé teszik a fákat.

Ueda rendszeresen vizsgálja Tokió cseresznyefáit. „Nagyon aggódom. A környezeti változások hatásai fokozatosan ütköznek ki, de most már szemmel láthatók” – mondta.

A Japán Meteorológiai Ügynökség januárban jelentette be, hogy 2024 volt a legmelegebb év azóta, hogy az országban megkezdődött az éghajlati adatgyűjtés.

Az AFP hozzátette, hogy a Kirin vállalat tavaly óta profitjának egy részét a cseresznyefák megőrzésére ajánlja fel – ezzel szeretné „meghálálni” a lakosság támogatását.