Nietzsche és az aikido segíti a Cofidis hegyimenőjét a Giro d'Italián

2022.05.05. - 19:09
Nietzsche és az aikido segíti a Cofidis hegyimenőjét a Giro d'Italián

A francia World Team szállodájában az MTI-nek adott nyilatkozatában a Vuelta a Espana 2020-as hegyi pontversenyének győztese kiemelte: jólesett neki, hogy a még nem teljesen lecsengett világjárvány ellenére is zsúfolásig megtelt a Hősök tere a szerdai csapatbemutatón.
A 28 éves bringás most mutatkozik be az olasz körversenyen, a francia és spanyol háromhetesről viszont már van összetett eredménye a legjobb tízből, eddigi legjobbja a tavalyi Tour de France-on megszerzett nyolcadik pozíció, ezt szeretné megjavítani a Girón.
“Ugyanakkor nem akarok túl magas célokat kitűzni, pláne úgy, hogy a verseny csak holnap kezdődik. Meglátjuk, mire leszek képes, és milyen formában érkeznek a riválisok” – fogalmazott Martin. Rámutatott, korán ki fog derülni, hogy ki hol tart, mivel a három magyarországi szakasz és az utazással töltött szünnap után rögtön hegyi befutós etap vár rájuk az Etnán.
Háromhetes szicíliai edzőtábora után ugyanakkor úgy érzi, a felkészülése jól sikerült. A végső siker nagy esélyeseinek Richard Carapazt és Simon Yatest tartja, valamint kiemelte a csapatként erős Bahrein Victorioust és a BORA-hansgrohét is. Valter Attiláról azt mondta, tudja, mit ért el tavaly a Girón, amikor három napig viselte az összetett éllovasát illető rózsaszín trikót, és meglátása szerint jól fejlődik a fiatal magyar kerékpáros francia csapatában, a Groupama-FDJ-ben.
A Cofidis kapitánya fontosnak nevezte, hogy az első napokat megússza gond és bukás nélkül. Utóbbival amúgy sem voltak jelentős problémái pályafutása eddigi részében, mivel gyermekkorából az összpontosítás képességét hoztak magával: édesapja aikidót oktat, és ő maga is foglalkozott a tradicionális japán harcművészettel. Ez segít megőrizni a nyugodtságát, jó reflexeinek és az esési képességeinek köszönhetően eddig elkerülték a súlyos sérülések, mint például a törések.
A másik, ami erőt ad neki, kedvenc gondolkodója, Friedrich Nietzsche közismert mondata: “ami nem öl meg, az erősebbé tesz”. Filozófia szakos diplomamunkájában a XIX. századi német szerző munkásságát kapcsolta össze a sporttal, pályafutása lezárása után pedig szívesen foglalkozna írással, és mindenképpen folytatja majd a filozófiával kapcsolatos munkáit is.
A koncentráció erejében hisz csapattársa, az olasz Simone Consonni, aki ennek is tudja be azt a sikert, amit az üldözéses csapatversenyben arattak tavaly társaival a tokiói olimpia pályakerékpáros velodromjában.
“Ott voltam, de a saját fejem buborékjában, olyan volt, mintha az elmém egy másik bolygón járt volna, annyira fókuszáltam” – idézte fel a dánok elleni finálé rendkívül emlékezetes fordítását: a táv utolsó nyolcszáz méterén közel egy másodperces hátrányt dolgoztak le társaival. Felidézte, rendkívül gyorsan kezdtek, és dán előny mellett is tudták, hogy az országúton időfutam-világbajnok Filippo Ganna az utolsó körökre élre állva meg tudja fordítani a döntőt.
“Azért lett ez egy valóra vált álom, mert nemcsak barátok vagyunk, hanem olyanok, mint egy család. Velük több, mint egy kerékpárverseny és több, mint pusztán egy ötkarikás medál” – hangsúlyozta jellegzetes olaszos gesztikulációval kísérve.
A Cofidis keretének gyorslábú embere tavaly már volt szakaszmásodik a Girón, két évvel ezelőtt pedig a Touron volt etapdobogós. Ezúttal a szakaszsikert célozza meg, erre meglátása szerint a nem teljesen sík etapokon van a legnagyobb esélye sprintből vagy szökésből, bár a pénteki nyitány visegrádi emelkedős befutóját már nem tartja ideálisnak a maga számára, ennek legnagyobb esélyese szerinte a holland Mathieu van der Poel.
“Nehéz verseny lesz, de ahogy Tokióban sikerült valami különlegeset alkotnunk, remélem, ezen a Girón is képesek leszünk ugyanerre” – szögezte le. Hozzáfűzte, mindig csak a következő feladatra koncentrál.
Az interjúk elkészülte alatt a Cofidis stábtagjai végig a csapatkocsik tisztításával foglalatoskodtak, illetve – akárcsak az ugyanebben a hotelben megszálló BikeExchange-Jayco szerelői – szombatra készítették elő az időfutam-kerékpárokat, így Martinét is, amelynek könyöklőjét 3D-s nyomtatással külön az ő alkarjára tervezték. A pénteki nyitóetapon használt országúti bringák ugyanakkor már a kamionban sorakoztak egymás mellett: a Nagy Rajtra minden készen állt.