Mesterséges intelligenciával ellátott robotizált háziállatok segítenek a magányos fiataloknak és gyerekeknek Kínában – jelentette az AFP. A technológiailag fejlett mesterséges intelligenciára alapozott eszközöket, egyre gyakrabban alkalmazzák az ázsiai országban a társadalmi elszigeteltség leküzdésére – jegyzi meg a hírügynökség.
Egy pekingi bevásárlóközpontban a 19 éves Csang Jácsun halkan beszélget legközelebbi bizalmasával, egy plüss robotkutyával, amely megnyugtató hangokkal emlékezteti őt arra, hogy nincs egyedül. A fiatal lány régóta szorong az iskolában, és nehezen talál barátokat.A vigaszt számára BuBu jelenti, a szőrös robot házikedvenc, amely mesterséges intelligenciát használ az emberekkel való kommunikációhoz.
„Úgy érzem, most van kivel megosztanom a boldog pillanataimat” – mondta az Csang az interjúban, amelyet abból a lakásból adott az AFP-nek, amelyben szüleivel és egy másik házikedvencével, egy kacsával él.
Csang Jácsun Aluo-nak nevezte el a robotkutyáját, akit egy válltáskában visz magával, egy kisállat-boltban még egy apró kutyakabátot is vett neki télire. A lány szerint a szőrös kísérője ugyanolyan szerepet játszik az életében, mint egy emberi barát. „Azt az érzést adja, hogy szükség van rád” – mondta.
A szőrös robot, BuBu, amelyet a Hangzhou Genmoor Technology fejlesztett ki, 1400 jüanért (nagyjából 74 ezer forint ) vásárolható meg. A társadalmi szükségletek kielégítésére tervezett, rögbilabda méretű robotkutya, május óta már 1000 példányban kelt el – mondta Adam Duan, a vállalat termékmenedzsere.
Az IMARC Group tanácsadó cég előrejelzáse a BuBuhoz hasonló úgynevezett „szociális robotok” piaca 2033-ig hétszeresére nőhet, és elérheti a 41,3 milliárd eurót. Ázsia már most uralja ezt a szektort. A cég adatai szerint a vásárlók körülbelül 70 százaléka kisgyermekes családok.
A 33 éves Go Csi-csen elmondása szerint egy robot házikedvenccel töltheti ki azt az időt, amit nem tölthet a gyermekeivel. „Manapság az emberek egyre kevesebb időt töltenek a gyerekeikkel” – mondta, miközben egy robotkutyát nézegetett a Weilan vállalat nancsingi üzletében – a Weilan által gyártott Alpha Baby nevű robotkutya 26 000 jüanért (nagyjából 1. 380 000 forint) vásárolható meg.
Go Csi-csen azonban szkeptikus a robotok azon képességével kapcsolatban, hogy ugyanolyan örömet adnának, mint egy igazi kutya. „A fő különbség az, hogy az igazi kutyáknak van lelkük” – mondta.
📷Zhang Xiangyi/China News Service/VCG/Getty Images