A már rekordszámú, 99 Grammy-jelöléssel büszkélkedő, és a zenetörténelm egyik legbefolyásosabb előadójaként elismert Beyoncé, valamint kiterjedt kulturális öröksége lesz jövőre egy új kurzus témája a Yale Egyetemen – adta hírül az Associated Press.
A „Beyonce Makes History: Black Radical Tradition, Culture, Theory & Politics Through Music” (Beyoncé Történelmet Ír: Fekete Radikális Hagyomány, Kultúra, Elméletek és Politika a Zene Tükrében) című kurzus az énekesnő nevét viselő, 2013-as albuma és az idén megjelent műfaji sokszínűséget felvonultató korongja, a Cowboy Carter közti időszakra összpontosít. A hallgatók azt is tanulmányozni fogják, hogy a világszerte ismert énekesnő, dalszerző és üzletasszonynak hogyan sikerült ráirányítania a figyelmet és elkötelezettséget kivívnia bizonyos társadalmi és politikai ideológiák iránt.
Daphne Brooks, a Yale afroamerikai tanulmányok professzora, Beyoncé széles repertoárját, beleértve élő előadásainak felvételeit is, „portálként” kívánja használni, hogy a hallgatók többet tanulhassanak a fekete értelmiségiekről, Frederick Douglastól egészen Toni Morrisonig.
Beyoncé, polgári nevén Beyoncé Giselle Knowles-Carter, nem az első előadó, akiből tananyag lett az egyetemen. Az évek során Bob Dylan énekes-dalszerzőről is indítottak kurzusokat. Nemrég pedig több főiskola és egyetem Taylor Swiftet, annak dalszövegeit és popkulturális örökségét is felvette a tananyagba. Az Swift-oktatók között jogászprofesszorok is vannak, akik azt remélik, hogy az énekesnőhöz hasonló híresség révén kontextusba helyezhetnek összetett, jogi fogalmakat a valós életből, és ezzel újabb generációk számára tehetik vonzóvá a jogász szakmát.
Ez nem az első alkalom, hogy Beyoncét oktatnak amerikai felsőoktatási intézményekben: főiskolai és egyetemi tanárok eddig is beépítették az énekesnőt, illetve a munkásságát a kurzusaikba, vagy különórákat szenteltek neki – emlékeztet az Associated Press.
📷 Kyle Mazza/Anadolu/Getty Images