Továbra is a finnek a legboldogabbak

2025.03.20. - 14:00
A legfrissebb, világszitű felmérés alapján készült boldogság-jelentésében Magyarország a 69. helyen áll
Továbra is a finnek a legboldogabbak

2025-ben is elkészült a világ “boldogságtérképe”. Az idei World Happiness Report összefoglalóban 147 ország szerepel, amelyeket a lakóik, elmúlt három évről adott, átlagos életminőség-értékelése alapján rangsoroltak. Ezek alapján, nyolcadik éve, zsinórban a finnek bizonyultak a világon a legboldogabbnak.

A jelentés, hivatalos nevén a World Happiness Report, amelyet a boldogság napja alkalmából tettek közzé, a Gallup, az Oxfordi egyetem Jóléti Kutatóközpontja, az ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata és egy szerkesztőbizottság együttműködésekében készült, és a Gallup globális felmérésének adataira épül.

A világ legboldogabb országa Finnország, amelyet az élmezőnyben Dánia, Izland, Svédország és Hollandia követ.

Magyarország tavaly az 56 helyet foglalta el, míg 2023-ban még az 51. helyen állt. Az idei, 69. helyezés azt jelzi, hogy a magyarok egyre kevésbbé tartoznak Európa legboldogabb nemzetei közé.

A boldogság-rangsor összeállítói hangsúlyozzák, hogy az kizárólag az emberek önként adott válaszaira épül, amikor arra kérték őket, hogy értékeljék saját életüket.

A Bloomberg megjegyzi, hogy Finnország boldogsága meglepő lehet, tekintve, hogy az ország közvetlenül, Oroszországban szomszédságában van, amely immár negyedik éve folytat háborút Ukrajna ellen. A fokozódó feszültségek miatt Finnország – más európai országokkal együtt – egyre több incidenssel szembesül, például bankokat célzó kibertámadásokkal és a repülőgépek navigációját is érintő, zavarokkal a GPS rendszereknél.

Az idei jelentés egyik újdonsága, hogy a kutatók szerint „a mások jóságába vetett hit sokkal szorosabb kapcsolatban áll a boldogsággal, mint korábban gondolták”. Kiemelik a bizalom fontosságát is a társadalomban, amely hozzájárul a boldogságérzet növeléséhez:

“Az a meggyőződés, hogy mások hajlandóak visszaadni az elvesztett pénztárcánkat, szintén erős mutatója a népesség boldogságának. A skandináv országok nemcsak a világ legboldogabb nemzetei között vannak az élmezőnyben, hanem az elveszett pénztárcák valószínű visszaszolgáltatásában is az élen járnak” – áll a jelentésben.