Vadmacskákat engedtek szabadon az Állatkert dolgozói

2024.10.17. - 14:13
A vadmacska fokozottan védett, 2024-ben pedig az év emlősének választották.
Vadmacskákat engedtek szabadon az Állatkert dolgozói

Öt év alatt az Állatkert kilenc, fokozottan védett vadmacskát mentett meg sikeresen. A napokban a Budapesti Állatkert munkatársai két mentett vadmacskát engedtek szabadon a Zselicben. Az elárvult kölykökre még június elején találtak rá. Az elmúlt hónapokat az Állatkertben töltötték, ahol a tejről átálltak a szilárd táplálékra, és elérték azt a fejlettséget, amikor már önállóan is boldogulnak.

A vadmacska fokozottan védett, 2024-ben pedig az év emlősének választották. Ez az állatfaj lesz a főszereplője a szombati Vadmacska Gálának és Forgatagnak, amelynek az Állatkert lesz a házigazdája a Herman Ottó Intézettel közös szervezésben.

Kedden két fiatal, mentett vadmacskát engedtek szabadon a Fővárosi Állat- és Növénykert szakemberei Somogy vármegyében. Az állatokat június első napjaiban, még kölyökként találták a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai Szenna település mellett. A kicsik valahogy elkeveredhettek az anyjuktól, és segítség nélkül, magukra maradtak, pedig akkor még nem voltak elég nagyok az önálló életre.

A vadmacska kölykök a Budapesti Állatkert természetvédelmi mentőhelyére kerültek, ahol a gondozók folytatták a nevelésüket, illetve átszoktatásukat a tejről a szilárd táplálékra. Mostanra a kicsik sikeresen felcseperedtek, és már elég ügyesek és erősek ahhoz, hogy emberi segítség nélkül is megállják a helyüket a természetben.

Az elengedés előtt a két állaton genetikai vizsgálatokat is végeztek. A Magyarországon honos európai vadmacskák ugyanis gyakran kereszteződnek kóbor házi macskákkal, ami azzal a természetvédelmi problémával is együtt jár, hogy egyre kevesebb az „igazi”, tisztavérű vadmacska. Ráadásul a házi macskának van olyan színváltozata, amely megszólalásig hasonlít a vadmacskára. A laboratóriumi vizsgálatok azonban igazolták, hogy valóban vadmacskákról van szó.

Az ifjú vadmacskákat a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködve juttatták vissza a természetbe. A vidéket jól ismerő szakemberek javasolták az elengedés helyének a Szennától kissé távolabb eső helyszínt, a Zselickisfalud melletti Kardosfa térségét. A két állat közül az egyik a szállítóláda kinyitása után azonnal a fák felé iramodott, a másik viszont egy kicsit még tétovázott, mintha megköszönte volna a gondoskodást munkatársainknak. Ám utána ő is az erdő felé vette az irányt.

A Fővárosi Állat- és Növénykert vadállatmentő tevékenységének köszönhetően évente kétezernél is több – tavaly egészen pontosan 2368 – segítségre szoruló állat kap második esélyt. A mentett állatok nagy része madár, de emlősök, sőt kisebb számban hüllők is akadnak köztük. Vadmacskából az elmúlt 5 évben – a mostani kettőt is beleszámolva – összesen 9 mentett állatot engedtek vissza természetes élőhelyére a sikeres felnevelést, illetve rehabilitációt követően.

A Magyarországon fokozottan védett, és 2024-ben az év emlősének is megválasztott vadmacska lesz a főszereplője a szombati – tehát október 19-i Vadmacska Gálának és Forgatagnak, amelynek a Budapesti Állatkert lesz a házigazdája a Herman Ottó Intézettel közös szervezésben. A vadmacskák és más macskafélék iránt érdeklődőket ezen a napon tematikus vezetett sétával, természetvédelmi forgataggal, a nemzeti park igazgatóságok és más partnerszervezetek standjaival, érdekes ismeretterjesztő előadásokkal, színpadi programokkal, interaktív mese-előadással és Gryllus Vilmos „Természetes dalok” című mesekoncertjével várják. A Vadmacska Gála és Forgatag részletes programja az Állatkert weboldalán olvasható.

📷Fekete Gabriella