Megnyitották a szezont Budapesti Állatkertben

2024.03.27. - 07:00

Fővárosi Állat- és Növénykert fergeteges élményeket kínál a 2024-es idényben is, amely most hétvégén, a húsvéti hosszú hétvége programjaival veszi kezdetét. Áprilisban lesz még Föld Fesztivál, illetve elindulnak a látványetetések, állatbemutatók, májustól pedig kulisszák mögötti esti sétákra invitálják a látogatókat. Júniusban indulnak a táborok, augusztusban pedig az Állatkert születésnapját is megünneplik. A programoktól függetlenül is sok a látnivaló.

Megnyitották a szezont Budapesti Állatkertben

Az állatkertben zajlik az élet: a közelmúltban tatu, takin, valamint számos kisbárány és gida született; a nemrégiben érkezett fiatal nőstény tigris hamarosan párt kap, a vadkutyák kifutóját a közelmúltban nagyobbították meg; Nyárra teaültetvényt telepítenek a japánkerti tó oldalába, és az Állatkert ebben a szezonban a Biodóm szabadtéri kifutóit is szeretné állatokkal benépesíteni.

A tavaszi időszakban több fontos állatszállításra is sor került, illetve az elkövetkező hetekben továbbiak is várhatók. Ezek a szállítások részben állatok elutazásával, részben új állategyedek érkezésével járnak, és részei az állatkertek közötti szoros nemzetközi szakmai együttműködésnek.
Az egyik legjelentősebb változás Lloyd, a jegesmedve elutazása, amelyre április végén kerül majd sor. Helyére a közeljövőben barnamedvék érkeznek, amely faj az elmúlt években hiányzott az Állatkertből. Barnamedve tehát ismét lesz, ám a jegesmedve tartását szüneteltetni fogja az Állatkert. Ennek oka, hogy a jelenlegi kifutó már nem felel meg mindenben az elvárásoknak, azonban barnamedvék gond nélkül tarthatók benne.
A közelmúltban elutazott állatok között van Igor, a hím rozsomák, aki helyett egy másik hímet várnak a nőstény állat, Tuija mellé. A zsiráfoknál Sauda, a Budapesten született fiatal állat ért el abba a korba, hogy ideje volt elhagynia a „szülői házat”: múlt hét óta már a lengyelországi Gdańsk állatkertjének lakója. A tervek szerint a közeljövőben egy új zsiráfbika érkezik majd a meglévő nőstények mellé. Ezekre az állatszállításokra természetesen a szóban forgó fajok további szaporítása érdekében, az európai állatkerti tenyészprogram keretében kerül sor.
Még a tél folyamán hat tarvarjú is elutazott az Állatkertből. Persze ezt a veszélyeztetett madárfajt így sem kell nélkülöznie a közönségnek, hiszen a városligeti intézményben egy rendszeresen szaporodó, jelenleg is harminckét madárból álló tarvarjú kolónia él. Viszont a hat egyed közül három nem egyszerűen egy másik állatkertbe került, hanem Andalúziába, Dél-Spanyolországba, ahol egy tarvarjú visszatelepítés részesei lettek.
A már megérkezett új állatok közül alighanem a nőstény szibériai tigris örvend a legnagyobb népszerűségnek. Az Állatkert most arra készül, hogy Agnes mellé az elkövetkező hetekben egy hím állatot is beszerez. A cél természetesen az, hogy az új tenyészpárnak idővel utódai is születhessenek.

A matakó kölyöktől a takinborjakig

Már most is nagyon sok kisállatot láthat, aki ellátogat az Állatkertbe. Az év első napján jelentették be a még decemberben világra jött matakó, azaz háromöves tatu születését. Az elmúlt hetekben a párosujjú patások közé tartozó, ritka aranyszőrű takinoknál volt kettős gyermekáldás, hiszen mindkét nőstény, Manka és Panka is világra hozott egy-egy borjút. Ezt a Himalájától keletre eső hegyvidékeken őshonos állatfajt most először sikerült eredményesen szaporítani Budapesten.
A legutóbbi napokban további kisállatok is születtek az Állatkertben, elsősorban a Majorságban látható gyimesi racka juhoknál, illetve az állatsimogatóban lakó törpekecskéknél és kameruni juhoknál. Az Állatkert fontosnak tartja a háziállatok, gazdasági haszonállatok bemutatását is, hiszen a ma már nagyrészt városlakó emberek számára szinte már egzotikusnak számítanak.

Megújuló bemutatóhelyek

Folyamatosan zajlanak kisebb-nagyobb korszerűsítések. A közelmúltban például az óriásvidráknak otthont adó épületet hozták rendbe, amelyben maguk az állatok is újra láthatók. A Dél-Amerikában honos, veszélyeztetett óriásvidrákkal már több mint 9 éve foglalkoznak a Budapesti Állatkertben, 2020 óta pedig rendszeresen szaporodnak is. A legifjabb, Dakota nevű kölyök szeptemberben született, de csak a közelmúltban, a felújított létesítmény újbóli megnyitásakor mutatkozott be a nagyközönségnek.
A dzsungel könyvében „dekkáni dól” néven szereplő ázsiai vadkutyák kifutójának megnagyobbítása a napokban fejeződött be. A kifutó területének bővítésére annál inkább szükség volt, mert Budapesten a vadkutyák is igen jól szaporodnak, és így jelenleg is egy nagyobb létszámú, 18 egyedből álló falkát láthat a közönség. A vadkutyák sikeres szaporításának is van természetvédelmi jelentősége, hiszen ez a faj is ritkulóban van a természetben.
Nemcsak az állatok, hanem a növények bemutatása terén is újdonságokra számíthat a közönség az idei évben. Egy új, pozsgás növényeket bemutató üvegház, illetve a Japánkert dombjának oldalán egy teraszos teaültetvény kialakításán jelenleg is dolgoznak az Állatkert kertészei.
A nagyközönséget kiszolgáló létesítményeket is fejleszti az Állatkert: a napokban nyílt meg újra a Zoo Shop, vagyis a kert ajándékboltja, megújult külsővel és berendezéssel.

Húsvét, Föld napja, nyári programok

Rengeteg programmal készül az Állatkert a nagypéntektől húsvét hétfőig tartó hosszú hétvégére: naponta 9 látványetetéssel és állatbemutatóval, valamint kézműveskedéssel és tojásvadászattal várják a családokat. Lesznek programok a Margitszigeti Kisállatkertben is, ahol szintén lesz kreatív kézműveskedés és állatbemutató is.
Tavasszal többek között lesz még
• Tavaszi lampionvarázs (március 18-tól április 21-ig);
• Föld Fesztivál (április 19-túl 21-ig);
• Állatkerti nevelőszülők napja (május 12.).
Nyáron ismét lesz Zoo Tábor, illetve a hátrányos helyzetű családok számára meghirdetett VakációZoo tábor is. A nagyközönséget minden nap, állatbemutatók, látványetetések, állattréningek, illetve a „TapiZoo” program részeként kézbe vehető állati „alkatrészek” várják. Augusztusban külön rendezvénnyel ünneplik meg az Állatkert születésnapját, szeptemberben megtartják a Kutatók Éjszakáját és az Állatvédelmi témahetet, de még októberben, novemberben és télen is lesznek programok, egészen Mikulásig.

Fotó: Pixabay