Interaktív lesz a Kutatók Éjszaka az Állatkertben

2023.09.28. - 14:00

Az állatkerti munka kulisszatitkaival és tudományos hátterével ismerkedhetnek az érdeklődők péntek este a Budapesti Állatkertben, a Kutatók Éjszakája alkalmából. Az állatkerti szakemberek több interaktív állomással és előadásokkal is készülnek.

Interaktív lesz a Kutatók Éjszaka az Állatkertben

A Kutatók Éjszakája alkalmából szeptember 29-én, azaz e héten pénteken, este 6 és 10 óra között érdekes előadásokkal és interaktív bemutatókkal várja az állatkertészet iránt érdeklődő közönséget a Fővárosi Állat- és Növénykert. A programok helyszíne az állatkerti Nagyszikla belsejében található Varázshegy lesz, ahová nem az Állatkert főbejáratán, hanem az elefántházi kapun lehet majd bejutni. A részvételhez előzetes regisztrációra van szükség, regisztrálni a Kutatók Éjszakája honlapján lehet (https://app.kutatokejszakaja.hu/intezmenyek/fovarosi-allat-es-novenykert).

Az Állatkert szakemberei az est folyamán öt előadással, valamint interaktív állomásokkal adnak ízelítőt az állatkerti szakmai munkából és annak tudományos hátteréből. A programokon elősorban felnőtteket, középiskolásokat, illetve általános iskola felső tagozatán tanuló gyermekeket várnak.

Az előadások témái az alábbiak lesznek:

• 18.30 – Ormányos óriások: az állatkerti elefántok gondozása (előadó: Csákvári Máté);
• 19.10 – Vombatok és hangyászsünök: világraszóló eredmények Budapesten (előadó: Molnár Zoltán);
• 19:50 – Érdekességek az Állatkert 157 éves múltjából (előadó: Hanga Zoltán);
• 20:30 – A Cápasuli csodái (előadó: Csehó Lilian);
• 21:10 – Az állatkertek, mint Noé bárkái (előadó: Sándor István);

Az interaktív állomáshelyeken további titkokat fednek fel az állatkerti munkatársak. A közönség megismerkedhet az egzotikus állatok anatómiájával, az állatkerti vadállatmentéssel, a tengeri állatok gondozásával, az ízeltlábúak világával, az állatkerti állatok takarmányozásának titkaival, a növényvilág érdekességeivel, sőt még az Állatkert archívumának néhány különleges dokumentumával is.

A programkínálat középpontjában az állatkertészet áll. Ez egy olyan alkalmazott multidiszciplína, amely összefogja, integrálja a zoológia, az élettan, az állatorvostudomány, a genetika, a botanika, a kertészet, a természetvédelmi biológia, a takarmányozástan, a pedagógia, a műszaki tudományok, a közgazdaságtan és még számos más tudományterület eredményeit, amelyek mind szükségesek az állatkertek működtetéséhez, fenntartásához, az élő gyűjteményről való gondoskodáshoz. Magát az állatkertészet elnevezést Móra Ferenc már 1926-ban használta.

A programkínálatában az Állatkert különleges figyelmet szentel a tengerek és óceánok élővilágának. A városligeti intézmény ugyanis csatlakozott az ENSZ által meghirdetett, 2021-től 2030-ig tartó Óceánok Évtizede programhoz. Emellett kiemelt téma az Állatkert gazdag múltja is, kapcsolódva a Pest, Buda és Óbuda egyesítésének százötvenedik évfordulójára meghirdetett Budapest 150 emlékév programkínálatához.

A Kutatók Éjszakája az Európai Bizottság Marie Skłodowska-Curie Actions programjának kezdeményezésére 2005-ben indult. Magyarországon 2006 óta rendezik meg. A Fővárosi Állat- és Növénykert második éve szervez saját programokat a Kutatók Éjszakájára.

Az állatkerteknek a tudomány művelése, illetve a kutatás is fontos küldetése, amellett, hogy ezek az intézmények természetközeli szabadidős programot és élményeket kínálnak a nagyközönségnek, illetve oktatással, ismeretterjesztéssel, környezeti neveléssel, valamint természetvédelemmel, a veszélyeztetett fajok megőrzésével is foglalkoznak.